Everything

Wszystko się tu znajduje

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

GOŚCI ZAPRASZAM DO LOGOWANIE SIĘ NA FORUM !!!!!!! NAPEWNO NIE PORZAŁUJECIE :D

#1 2010-03-19 22:04:03

 witomino

Administrator

status wito
18388418
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-02-02
Posty: 159
Punktów :   
Ulubiony sport: Siatkówka
Ulubiona książka: Anioły i demony(Dan Brown)
Ulubiona gra(strzelanka): Mały doktor
Ulubiona lekcja: Historia
Ulubiony film: Dystrykt 9
WWW

Samochód na .... kawę

W Wielkiej Brytanii stworzono samochód, wykorzystujący jako paliwo... mieloną kawę. Taki środek transportu jest pomysłem autorów programu popularyzacji nauki w pierwszym kanale telewizji BBC. Celem eksperymentu jest wykazanie, że w charakterze paliwa mogą być wykorzystywane nie tylko pochodne ropy naftowej, ale także inne materiały organiczne.

Wehikuł powstał na bazie Volkswagena Scirocco z 1988 roku, kupionego za 400 funtów. Otrzymał nazwę Car-puccino, od angielskiego słowa "car" - samochód i włoskiej nazwy kawy z mleczną pianką - "capuccino"

W najbliższym czasie Car-puccino wraz ze swoimi twórcami wyruszy w pokazową jazdę z Londynu do Manchesteru, by pokonać trasę ok. 330 kilometrów. W Manchesterze pojazd weźmie udział w wystawie-targach pomysłów naukowych.

Zasada pracy samochodu jest następująca: w bagażniku zainstalowany jest cylinder, w którym sucha mielona kawa nagrzewana jest na palniku. W rezultacie spalania kawy powstaje tlenek węgla, który rurkami i przez filtry dopływa do silnika. Tam gaz spala się i dzięki temu pojazd może jechać.

Wehikuł taki może pokonać ok. pięciu kilometrów na kilogramie "paliwa". Na każdy kilometr będzie zużywana taka ilość kawy mielonej, z której możnaby uzyskać 35 filiżanek espresso.

Na trasie Londyn- Manchester auto powinno zużyć ok. 70 kilogramów kawy. W zależności od gatunku, będzie to kosztować - według cen brytyjskich supermarketów - od 910 do 1820 funtów. Tak więc, pokonanie całej drogi będzie ok. 25-50 razy droższe, niż gdyby korzystano z benzyny.

Twórców niezwykłego pojazdu nie interesuje jednak aspekt ekonomiczny, lecz efekt, jaki wywoła Car-puccino w wyobraźni społecznej. Według producenta TV BBC Nicka Watsona, w charakterze paliwa można też wykorzystywać skorupki greckich orzechów, trociny czy organiczne odpady. (PAP)

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24152/carpuccino640.jpeg


Większość moich postów jest mojego autorstwa .
Jakby okazało się , że nie to zawsze piszę na dole postu z jakiej to stronki!!!!!

Offline

 
Powyżej znajdują się moje wątki. Mam nadzieję ,że forum będzie się Wam podobało.Staram się ,aby forum było ogólnotematyczne.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plwww.budowa.biz.pl Najmodniejsze meble białe plandeki samochodowe