Everything

Wszystko się tu znajduje

Ogłoszenie

GOŚCI ZAPRASZAM DO LOGOWANIE SIĘ NA FORUM !!!!!!! NAPEWNO NIE PORZAŁUJECIE :D

  • Index
  •  » Kosmos
  •  » Odkryto planetę wielkości Jowisza

#1 2010-03-19 22:07:18

 witomino

Administrator

status wito
18388418
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-02-02
Posty: 159
Punktów :   
Ulubiony sport: Siatkówka
Ulubiona książka: Anioły i demony(Dan Brown)
Ulubiona gra(strzelanka): Mały doktor
Ulubiona lekcja: Historia
Ulubiony film: Dystrykt 9
WWW

Odkryto planetę wielkości Jowisza

Obserwacje prowadzone za pomocą kosmicznego teleskopu CoRoT przyniosły kolejne interesujące odkrycie – brata bliźniaka Jowisza- planetę CoRoT9b.

W 2006 roku francuska agencja kosmiczna CNES wraz z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) rozpoczęła program obserwacji kosmosu poza granicami Układu Słonecznego, poszukując nowych gwiazd i nieznanych planet. Nazwa wystrzelonego wówczas teleskopu, a także jego odkryć pochodzi od skrótu „ Convection, Rotation and planetary Transits” metody badawczej polegającej na obserwacji planet przechodzących na tle tarczy gwiazd (tzw. tranzyt).

Corot9b, jak się łatwo domyślić, jest dziewiątym odkrytym ciałem. Niedawno informowaliśmy o odkryciu planety Corot7b, której budowa jest zbliżona do Ziemi.

Nad danymi zgromadzonymi przez Corot pracuje sztab 60 naukowców z całego świata. Jednym z nich jest dr Avi Shporer z University of California w Santa Barbara. „To co najbardziej nas interesuje to fakt, iż Corot9b jest gazową egzoplanetą, dokonującą tranzytu na tle gwiazdy, w dodatku planetą umiarkowaną. Daje nam to duże pole do popisu w przyszłych badaniach nad atmosferą i cechami fizycznymi tego ciała.”

CoRoT9b jest planetą gazową o średnicy i masie przypominającej Jowisz. Znajduje się 1500lat świetlnych do Ziemi. Pełen obrót wokół gwiazdy trwa 95 dni. Temperatura waha się od 250 do 430 K.

Atmosfera tej planety składa się głównie z wodoru i tlenu i jest pierwszą z napotkanych tzw. umiarkowanych planet, a co za tym idzie, ma wiele cech wspólnych z planetami z naszego układu słonecznego.

W związku z tym, że przejście na tle tarczy gwiazdy zachodzi raz na 95 dni, naukowcy musieli trochę odczekać, aby potwierdzić swoje wcześniejsze obserwacje. Wczoraj, 17 marca, przy pomocy naziemnych narzędzi pomiarowych ostatecznie potwierdzili obecność i wielkość planety Corot9b.

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/24178/corot640esa_cnes2006_-d.ducros.jpeg


Większość moich postów jest mojego autorstwa .
Jakby okazało się , że nie to zawsze piszę na dole postu z jakiej to stronki!!!!!

Offline

 
  • Index
  •  » Kosmos
  •  » Odkryto planetę wielkości Jowisza
Powyżej znajdują się moje wątki. Mam nadzieję ,że forum będzie się Wam podobało.Staram się ,aby forum było ogólnotematyczne.

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB 1.2.23
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plAuto Moto Artykuły motoryzacyjne Księgowość budżetowa